Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku

W ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" w Gołdapi, w miniony weekend policjanci zachęcali do bezpiecznego spędzania czasu, nie tylko na stoku, ale również dbali o bezpieczeństwo pieszych rozdając wypoczywającym w elementy odblaskowe.

W sobotę na najmłodszych miłośników białego szaleństwa czekały konkursy i zabawy polegające na wykazywaniu się znajomością zasad obowiązujących na stoku i nie tylko. Można było wygrać różne nagrody rzeczowe, w tym m.in. kaski narciarskie, kubki, opaski do spinania nart. Maluchy pod czujnym okiem instruktora w ramach zajęć rekreacyjno-ruchowych zorganizowanych przez gminę Gołdap uczyły się pierwszych „kroków” na nartach.

Dorośli również musieli wykazać się wiedzą dotyczącą właściwego sposobu zachowania się na stoku. W nagrodę były elementy odblaskowe i ciepła herbata. Jak się okazało na gołdapskie mrozy bezkonkurencyjna. Wiele osób pytało nas o przepis na ten policyjny napój, więc podajemy: gołdapski miód, cytryna, herbata i dużo zdrowego rozsądku na stokach narciarskich, drogach i innych miejscach gdzie czasami o rozsądek trudno. Właśnie te spotkania przy herbacie okazały się doskonałą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie.

Serdecznie dziękujemy patrolowi narciarskiemu z Olsztyna, który przez dwa dni dbał o bezpieczeństwo na gołdapskim stoku. Wasz uśmiech, humor i profesjonalne podejście jest nieocenione.   

Przypominamy!!!

Międzynarodowy Dekalog Narciarza powstałby zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

DEKALOG NARCIARSKI MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ

Czyli zasady obowiązujące na wszystkich stokach świata:

1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością:  każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości:  każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe

 

 

Powrót na górę strony