Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych – policyjne działania NURD

Dziś od wczesnych godzin rannych policjanci gołdapskiej drogówki wspierani przez policjantów z Oddziałów Prewencji z Olsztyna po raz kolejny prowadzą działania „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego” (NURD). Akcja ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami oraz przypomnienie im zagrożeń, jakie na nich „czyhają” na drodze.

Motocykliści, piesi czy rowerzyści to uczestnicy dróg, którzy w przypadku zdarzenia drogowego z ich udziałem pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mają pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych, są więc całkowicie „odsłonięci”. Konsekwencją tego jest narażenie na utratę życia bądź bardzo poważny uszczerbek na zdrowiu nawet przy prędkościach sięgających już 20-30 km/h.
 
Większość pieszych czy kierujących jednośladami zna przepisy ruchu drogowego, inaczej to się jednak ma do stosowania ich w życiu codziennym. Policyjne działania „NURD” ukierunkowane są na dyscyplinowanie wzajemnych relacji między kierującymi i pieszymi. Akcja ma na celu zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym.
 
Przypominamy pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Noszenie takich elementów zwiększa widoczność i poprawia bezpieczeństwo, szczególnie na drodze. Za brak odblasku w miejscu gdzie jest on wymagany, może grozić mandat karny.