Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco jedziesz przez leśne tereny? Uważaj na dzikie zwierzęta!

O tym, że leśne zwierzęta mogą być niebezpieczne dla jadących samochodów, wie każdy kierowca. Na szczęście tylko nieliczni mają na swoim koncie takie „spotkania”. Przypominamy kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności na drogach w pobliżu lasów i na szlakach migracyjnych zwierząt krzyżujących się z ciągami komunikacyjnymi. Zwracajmy też szczególną uwagę na oznakowania ostrzegające o ewentualnym pojawianiu się zwierząt na drodze.

Dzikie zwierzęta coraz częściej wychodzą na szosy i dochodzi do wypadków, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów… Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie jezdnie krzyżują się ze szlakami zwierząt prowadzącymi do żerowisk.

Takie spotkanie miał w piątek (08.06.18) kierowca scanii setna, który na trasie do Węgorzewa w m. Dąbrówka Polskauderzył w łosia, który wybiegł z pobocza wprost pod pojazd.

Kierowco!!!

- Podczas jazdy drogami wiodącymi przez tereny leśne zachowaj szczególną ostrożność -  dzikie zwierzęta nie znają przepisów ruchu drogowego, a jadąc z nadmierną prędkością możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zahamować i ominąć przeszkodę jaką stanowi zwierzę, które nagle wtargnęło przed auto.  Najprostszym sposobem uniknięcia zdarzenia z dziką zwierzyną jest, po prostu - zdjęcie nogi z gazu.

- Zwracaj uwagę na pobocze a widząc zwierzę na drodze - zwolnij, użyj klaksonu. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem.

- Gdy zobaczysz na drodze pojedynczą zwierzynę - zachowaj ostrożność , gdyż  za nim mogą podążać inne zwierzęta.

- Nie lekceważ też znaku drogowego A18-b "Uwaga dzikie zwierzęta". Ustawiany jest on w miejscach, gdzie takie zagrożenie realnie występuje.