Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: "Jednoślad" - działania warmińsko-mazurskich policjantów

Sezon na jednoślady w pełni. Na drogach jest pełno rowerzystów i motocyklistów. To pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego, mają więc nie tylko prawa, ale i obowiązki. Niezmiernie ważne jednak jest, by właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego przestrzegała przepisów - bo swą niefrasobliwość przypłacić mogą zdrowiem, a nawet życiem. W czwartek i w piątek na drogach regionu policjanci przeprowadzą działania „Jednoślad”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W 2017 roku na terenie naszego województwa odnotowano 140 wypadków z udziałem rowerzystów. W tych wypadkach zginęło 5 osób, a kolejnych 139 zostało rannych. W tym samym czasie w naszym regionie doszło do 80 wypadków z udziałem motocyklistów, 11 osób zginęło - w tym aż 10 samych motocyklistów, a 86 zostało rannych.  Wśród 86 osób rannych było 70 samych kierowców motocykli.

Od początku tego roku na drogach województwa warmińsko - mazurskiego odnotowano 53 zdarzenia z udziałem motocyklistów. W tych wypadkach 7 osób poniosło śmierć (5 z nich to sami motocykliści), 67 zostało rannych (w tym 51 motocyklistów).

Statystyki pokazują prawdziwe oblicze wypadków drogowych z udziałem jednośladów: w przeważającej części najtragiczniejsze skutki tych zdarzeń ponoszą kierowcy tych pojazdów. To oni muszą zdecydowanie bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo - zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak i już  podczas samej jazdy. W samochodzie chronią nas pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklista ma własny rozsądek i przepisy, których musi przestrzegać. Odpowiedzialne zachowanie motocyklisty może poprawić jego bezpieczeństwo na drodze, jednak niezmiernie ważne jest także zachowanie kierowców innych pojazdów.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym składa się wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest odpowiedzialne zachowanie użytkowników dróg. Bez względu czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, motocyklistami, kierowcami samochodów czy ich pasażerami – wszyscy mamy prawa i obowiązki. Bo dla każdego z nas jest miejsce na drodze.

Przez najbliższe dwa dni na drogach Warmii i Mazur funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić działania kontrolno - prewencyjne pn. „Jednoślad”. W czwartek i w piątek swoją uwagę skupią szczególnie na kierowcach jednośladów: sprawdzą jak ta grupa wywiązuje się ze swoich obowiązków, w jakim stanie technicznym znajdują się ich pojazdy, skontrolują stan trzeźwości kierowców jednośladów. Oczywiście - nie poprzestaną na samych motocyklistach i rowerzystach. Policjanci będą sprawdzać, jak kierowcy aut zachowują się wobec tej grupy. W przypadku naruszenia przepisów będą wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Celem działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz kształtowanie odpowiednich relacji między wszystkimi uczestnikami ruchu.

Dla przypomnienia:

Jest kilka podstawowych zasad, którymi kierują się odpowiedzialni motocykliści. To przede wszystkim:
·         Właściwe przygotowanie sprzętu
·         Wybranie odpowiedniej pogody do jazdy
·         Właściwe ubranie
·         Stosowanie się  do przepisów ruchu drogowego
·         Szacunek dla wszystkich uczestników ruchu

Właściwie przygotowany do jazdy motocykl to motocykl sprawny technicznie. Warto sprawdzić stan ogumienia: sprawdzić czy opony nie mają pęknięć, zwrócić uwagę na rzeźbę bieżnika, skontrolować ciśnienie w oponach. Należy sprawdzić i w miarę potrzeby uzupełnić płyny eksploatacyjne. Trzeba także zwrócić uwagę na układ elektryczny - czy właściwie działa oświetlenie pojazdu, klakson czy kierunkowskazy. Każdy odpowiedzialny pasjonat jednośladu wie jak ważny jest odpowiedni strój. Kurtki ochronne, przeciwurazowe buty, odpowiednie rękawice  i oczywiście kaski- powinny być zupełną oczywistością. Motocykliści coraz chętniej korzystają z dodatkowych elementów odblaskowych. Widok motocyklisty w kamizelce jest już prawie  regułą. Pamiętajmy, że jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze znajdzie się ciecz czy piach, a opanowanie motocykla może być szalenie trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy. Warto też pamiętać, że motocyklista jest zdecydowanie mniej widoczny dla kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą różnicą prędkości motocyklista naraża własne życie - bo inni kierowcy mogą po prostu go nie widzieć. Dlatego wszystkie podejmowane  manewry muszą być odpowiednio wcześnie i wyraźnie zasygnalizowane. Brawura czy ryzykowne popisywanie się umiejętnościami mogą kosztować życie.

Linki przydatne rowerzystom:

http://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/140684,Bezpieczny-rowerzysta.html
http://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/65852,Kilka-rad-dla-rowerzystow.html