Gołdapscy policjanci rozmawiali o odpowiedzialności karnej
O problemach związanych z demoralizacją, przestępczością nieletnich i cyberzagrożeniach rozmawiali gołdapscy policjanci z uczniami gołdapskich szkół średnich.
Dzielnicowi z gołdapskiej jednostki kontynuują cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych pn. „Uczeń i prawo” skierowanych do młodzieży szkolnej. Mundurowi spotkali się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi, aby porozmawiać z nimi o odpowiedzialności karnej osób nieletnich. W trakcie prelekcji stróże prawa tłumaczyli młodzieży czym jest demoralizacja, czyn zabroniony oraz uświadamiali jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Dzielnicowi zwracali uwagę na fakt, że karalność nieletnich może stanowić przeszkodę w znalezieniu pracy w przyszłości. Ponadto podczas spotkań policjanci poruszali temat nietolerancji, „hejtu” w internecie i innych zagrożeń wynikających z korzystania z sieci. Udzielano rad jak bronić się przed hejtem, który niestety jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie oraz przypomniano kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Uświadomiono nieletnich o tym, że w cyberprzestrzeni nie ma osób anonimowych i poinformowano o skutkach, jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w internecie. Spotkania te miały na celu kształtowanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoje zachowanie niezgodne z prawem.
Prelekcje zorganizowane zostały w ramach programu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi wspólnie z KPP Gołdap: „On, Ty i Ja – razem bezpieczniej w powiecie Gołdapskim” dofinansowanemu przez Rządowy Program Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.
(md/tj)