Za oknem śnieg. Pamiętajmy o odśnieżaniu samochodu przed wyjazdem
Za oknami powrót prawdziwej zimy. Zanim wsiądziesz za kierownicę, dokładnie odśnież swój samochód. Kierowca, który decyduje się na jazdę autem pokrytym śniegiem, czy z oszronionymi szybami, świadomie rezygnuje z pełnej kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Nie trzeba zbytniej wyobraźni, by przewidzieć, co może zdarzyć się w takiej sytuacji.
Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, których wygląd wzbudza obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Problemem nie jest stan techniczny, lecz śnieg oraz lód zalegający na nadwoziu i szybach. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Bryła śniegu czy lodu, uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii.
W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.
Za nieodpowiednie utrzymanie pojazdu i używanie go w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, narażamy się na mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych. Przy czym, w konkretnej sytuacji, gdy już dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości do nawet 5000 złotych.
Śnieg trzeba usunąć nie tylko z dachu, maski czy bagażnika, a przede wszystkim z szyb, by zapewnić kierowcy dobre pole widzenia. Istotne jest także oczyszczenie przednich i tylnych świateł, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności reflektorów, a także tablic rejestracyjnych (brudne tablice to mandat w wysokości 100 zł). Pamiętajmy, by przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.
Przypominamy, że samochód należy odśnieżać przy wyłączonym silniku pojazdu. Używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska jest zagrożone mandatem w wysokości od 20 do 3000 złotych.