"Nie daj się oszukać!” - Akcja profilaktyczno-prewencyjna gołdapskich policjantów w Jednostce Wojskowej
Gołdapscy policjanci systematycznie spotykają się z mieszkańcami miasta w ramach prowadzonych zajęć profilaktyczno-prewencyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz reagując na pojawiające się coraz częściej oszustwa, we współpracy z 15. Gołdapskim Pułkiem Przeciwlotniczym, policjanci spotkali się z żołnierzami Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej celem zminimalizowania tych zdarzeń.
W dzisiejszym świecie coraz więcej rzeczy dzieje się w Internecie, co może być zarówno korzystne, jak i stwarzać trudności. Brak pełnej wiedzy na temat dzisiejszych możliwości technologicznych powoduje, że stajemy się łatwiejszym łupem dla oszustów, którzy wiedzą, jak manipulować naszymi emocjami i zachęcają nas do podejmowania działań, służących ich celom. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowali szczególną ostrożność w wirtualnym świecie. Musimy być świadomi, że oszuści mogą wykorzystać naszą ufność przeciwko nam. Warto więc być czujnym wobec potencjalnych zagrożeń i znać skuteczne metody obrony przed nimi.
Policja nieustannie apeluje do mieszkańców o szczególną ostrożność i niepodawanie swoich danych dostępowych do kont, kart bankomatowych i kodów BLIK. Ostrzega przed wchodzeniem w linki podsyłane przez sprzedających lub kupujących celem potwierdzenia płatności. Zwraca szczególną uwagę na metody oszustów tzw. na „wnuczka”, "pracownika banku”, "prokuratora", "znajomego w potrzebie".
Dzisiaj (24.07.2024 r.) dzięki owocnej współpracy Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi z 15. Gołdapskim Pułkiem Przeciwlotniczym takie spotkanie odbyło się na terenie Jednostki Wojskowej. Akcja miała na celu zminimalizowanie i ograniczenie negatywnych zjawisk w postaci kradzieży, oszustw oraz innych przestępstw i wykroczeń popełnianych na żołnierzach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
Podczas spotkania policjanci ostrzegali przed współczesnymi zagrożeniami jakimi są oszustwa Internetowe oraz telefoniczne oraz zwrócili szczególną uwagę na groźne zjawisko jakim jest kradzież tożsamości. Funkcjonariusze przybliżyli najczęściej stosowane metody przez oszustów i omówili przykłady działań przestępców potocznie zwanymi w opinii publicznej „na wnuczka”, „na pracownika banku”, „na policjanta CBŚ”. Podczas spotkania żołnierze mogli dowiedzieć się w jaki sposób nie stać się ofiarą tych przestępstw, zostali uświadomieni co należy robić w sytuacji otrzymania takiego telefonu.
Policjanci wzbogacili swoją prelekcję o ulotki i plakaty opracowane w ramach planu działań edukacyjno-profilaktycznych pn.: „Zachowaj czujność - nie daj się oszukać - chroń swoje mienie!”. Do działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu gołdapskiego, zorganizowanych przez gołdapskich funkcjonariuszy, dołączył lokalny artysta. Pan Maciej Mackiewicz zaprojektował rysunek komiksowy, który został wykorzystany w plakatach i ulotkach. Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę!
W jaki sposób uchronić się przed oszustwem?
Przerwijmy połączenie i natychmiast skontaktujmy się z osobą, za którą podaje się dzwoniący (syn, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić tożsamość potrzebującego. Zadzwońmy do banku lub na komendę i zapytajmy, czy ktoś próbował się z nami skontaktować w sprawie naszego konta bankowego i zagrożonych środków na koncie. Nigdy nie podawajmy swoich loginów i haseł do konta, karty bankomatowej ani kodu BLIK. Nigdy nie róbmy takich rzeczy podczas rozmowy telefonicznej, bo tak naprawdę nie wiemy, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Oszust wykorzysta każdą okazję. Nie podawajmy swoich danych i nie instalujmy żadnych aplikacji, o których zainstalowanie prosi nas rzekomy „pracownik banku” lub policjant.
(md)