Debatowali z młodzieżą o uzależnieniach i ich konsekwencjach
Policjanci zorganizowali debatę społeczną pn. "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - uzależnienia kradną życie!", która odbyła się w miniony piątek w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I, z którymi rozmawiano o zagrożeniach wynikających z zażywania zakazanych substancji oraz jak się przed nimi ustrzec.
W piątek (04.10.2024 r.) w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi młodzi ludzie debatowali z dorosłymi o dopalaczach i narkotykach. Celem spotkania pn. „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - uzależnienia kradną życie!”, było pokazanie młodzieży, jakie zagrożenia niosą za sobą środki odurzające oraz jakie są konsekwencje prawne ich posiadania.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi oraz zaproszeni goście wśród których była Pani Mirosława Poniatowska - Certyfikowany specjalista ds. uzależnień współuzależnień i przemocy domowej oraz Pani Ewa Bolewska - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gołdapi . Nie zabrakło również Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi mł. insp. Marcina Wysockiego.
Podczas spotkania poruszono tematykę dotyczącą uzależnień, zwłaszcza od narkotyków i dopalaczy. Policjantki omówiły przepisy karne zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii informując obecnych uczniów o sankcjach prawnych związanych z posiadaniem środków odurzających. Przytoczyły też życiowe przykłady uzależnionych nastolatków oraz omówiły katastrofalne konsekwencje zażywania narkotyków. Mundurowe podkreślały, że podejmowane ryzykowne zachowania mogą skutkować nie tylko konfliktem z prawem, a często przekreślić nasze późniejsze, ambitne plany na przyszłość.
Pani Ewa Bolewska z Sanepidu w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na szkodliwość zakazanych środków na organizm młodego człowieka. Wskazała, jakie spustoszenie w organizmie wywołują dopalacze, które są mieszanką różnych chemicznych związków i potrafią trwale uszkodzić organizm lub nawet zabić. Podkreśliła, że nie ma narkotyku, który nie wpływa negatywnie na psychikę młodego człowieka oraz nie wyniszcza fizycznie jego organizmu i nawet jednorazowe "eksperymenty" nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.
O terapii uzależnień mówiła Pani Mirosława Poniatowska, która zaznaczała, że żadne środki odurzające nie załatwiają problemów tylko mogą doprowadzić do życiowych tragedii. Uczestnicy debaty mogli dowiedzieć się, gdzie można uzyskać pierwszą pomoc.
Na zakończenie Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi podziękował wszystkim za udział w debacie podkreślając, że dzięki takim spotkaniom możemy wpłynąć na wyobraźnię młodych ludzi, a dzięki współpracy pomiędzy instytucjami mamy możliwość wypracowania najlepszych form i metod podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Wszyscy byli zgodni co do tego, że o problemach na temat uzależnień należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać zarówno dorosłych jak i młodzież.
Podczas spotkania uczestnikom wręczono ulotki informacyjne na temat przedstawionych zagadnień.
Działania realizowane w ramach zadania "Bezpieczna Gmina Gołdap 2024" dofinansowanego w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla gminy Gołdap na rok 2024.
(md)