Nie bądźmy obojętni na osoby pozostające w kryzysie bezdomności
W okresie jesienno – zimowym policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby pozostające w kryzysie bezdomności. Mundurowi sprawdzają pustostany, klatki schodowe, rejony ogródków działkowych i inne miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące. Jeśli widzisz człowieka, który może potrzebować naszej pomocy – nie wahaj się i zadzwoń na numer alarmowy.
Znaczne spadki temperatury, które towarzyszą jesienno-zimowej porze stanowi szczególne zagrożenie życia lub zdrowia osób pozostających w kryzysie bezdomności. W tym czasie gołdapscy policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby pozostające w kryzysie bezdomności. Mundurowi systematycznie kontrolują pustostany, klatki schodowe, rejony ogródków działkowych oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zagrożenie wychłodzeniem dotyczy też osób nietrzeźwych, samotnych oraz w podeszłym wieku przebywających na zewnątrz czy też w nieogrzewanych budynkach. Policjanci informują takie osoby o możliwości przewiezienia do ośrodków, w których mogą uzyskać pomoc i wsparcie. W ostatnim czasie funkcjonariusze z Gołdapi podczas patrolu ujawnili miejsce schronienia, które zostało przygotowane prawdopodobnie przez osoby bezdomne. Funkcjonariusze w trakcie codziennej służby regularnie sprawdzają to miejsce, lecz nikogo tam jeszcze nie zastali. Jednak to co zastali na miejscu, jednoznacznie wskazuje, że mogą tam przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Stróże prawa na miejscu pozostawili ciepłe napoje i posiłki.
Z uwagi na to, iż zima to szczególnie trudny okres, zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu, aby nie przechodzić obojętnie obok osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Jeśli zauważymy osobę śpiącą na ławce, nietrzeźwą, nieporadną życiowo, osłabioną - nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy 112. Nasze zainteresowanie może przyczynić się do uratowania komuś życia.
Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagające pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Mundurowi sprawdzą każde zgłoszenie i upewnią się, czy w danym miejscu znajduje się ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy.
(md/kh)