Policja radzi

Policja radzi jak uniknąć kradzieży paliwa oraz katalizatorów

W ostatnim czasie na terenie całego kraju odnotowano większą liczbę zdarzeń związanych z kradzieżą katalizatorów z pojazdów oraz paliwa m.in. z samochodów osobowych i ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Policjanci udzielają wskazówek jak uchronić się przed kradzieżami i uwrażliwiają mieszkańców, aby w przypadku, gdy zauważą osoby podejrzane w pobliżu zaparkowanych pojazdów odpowiednio zareagowali i jak najszybciej powiadomili najbliższą jednostkę policji.

Do opisywanego procederu przestępczego najczęściej dochodzi w porze nocnej. Przedmiotem zainteresowania złodziei są pojazdy zaparkowane w miejscach ciemnych, odosobnionych i nie objętych monitoringiem czy ochroną. Przestępcy działają tam, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Z zaparkowanych aut czy maszyn rolniczych / budowlanych wypompowują paliwo oraz kradną katalizatory. Często do powyższych zdarzeń dochodzi w sezonie wzmożonych prac polowych oraz budowlanych.

Katalizatory samochodowe osiągają wysoką wartość z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Wycięcie katalizatora z auta nie zajmuje wiele czasu, dlatego ważna jest szybka reakcja. Policjanci apelują do mieszkańców o czujność i zwracanie uwagi na osoby podejrzane, które bez celu przebywają w miejscu zaparkowanych pojazdów, czy wykonują prace przy samochodzie. Nie bójmy się reagować w sytuacji, gdy coś nas niepokoi i dzwońmy pod numer alarmowy 112. Każda, nawet anonimowa informacja może zapobiec kolejnemu przestępstwu, czy przyczynić się do zatrzymania złodzieja.

Aby uchronić się przed kradzieżą paliwa i katalizatora istotne jest właściwe zabezpieczenie naszego pojazdu:

- O ile to możliwe, parkujmy pojazdy w garażu lub na ogrodzonym terenie. Jeśli nie mamy takiej możliwości to pozostawiajmy go w miejscu utrudniającym kradzież, tj. dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc mało uczęszczanych. Starajmy się parkować w taki sposób, by dojście do wlewu paliwa było utrudnione.

- Zabezpieczmy wlew paliwa. Konstrukcja mechaniczna wyposażona w dobry zamek – to pierwsza linia ochrony. Większość zabezpieczeń zbiornika paliwa jest tanim rozwiązaniem, prostym w montażu, a skutecznie chroniącym przed kradzieżą.

- Zbiorniki z paliwem instalujmy w miejscach trudno dostępnych, najlepiej w zasięgu kamer czy innych zabezpieczeń technicznych.

(md/ds)

 

Powrót na górę strony