Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Gołdapscy policjanci włączają się w działania podejmowane na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu i przypominają o zasadach poruszania się w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu od lat stanowi największą światową akcję na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystania sieci. Ma ona na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. DBI przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. Gołdapscy polcijanci włączając się w jego obchody uczestniczą w spotkaniach w szkołach, Bibliotekach oraz Domach Kultury, gdzie omawiają kwestie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Przypominamy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie:

1. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom trzecim poufnych danych logowania do bankowości czy innych kont.
2. Przy zakupach internetowych unikajmy instalacji jakichkolwiek nieznanych aplikacji.
3. Uważajmy na ogłoszenia na portalach aukcyjnych - sprawdźmy wiarygodność sprzedającego.
4. Weryfikujmy kto i co do nas pisze, nie wpisujmy  nigdzie numeru swojej karty bankomatowej ani nie klikajmy w nieznajome link.
5. Nie podawajmy kodów BLIK - sprawcy włamują się na konta i podszywają się pod znajomych prosząc o szybką pożyczkę. Jeśli ktoś bliski lub znajomy prosi o pieniądze, najlepiej po prostu do niego zadzwonić i zweryfikować informację.
6. Zwracajmy uwagę na otrzymywane wiadomości sms z informacjami o niedopłacie za zamawiane przesyłki, gdyż w taki sposób działają oszuści i wyłudzają pieniądze.
7. Uważajmy na oszustów podających się za pracowników banku czy innych instytucji przedstawiających nam nieprawdziwe informacje dotyczące próby włamania na rachunek bankowy – w takich przypadkach rozłączmy się i zweryfikujmy informacje dzwoniąc do naszego banku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą jednostka policji.

Powrót na górę strony