Tag 112
Rozmiar czcionki
- Bezpodstawne wezwania służb są karalne! Rola numeru alarmowego 112 jest jednoznaczna – zapewnienie pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Każde bezpodstawne zgłoszenie mobilizuje personel i pojazdy, więc te zasoby nie mogą być wykorzystane, gdy w tym czasie jest awaryjna sytuacja i szybka reakcja jest kluczowa. To zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich. A niestety takich zgłoszeń nie brakuje.
- Co grozi za bezpodstawne wezwanie Policji? Przekonają się o tym mieszkańcy gminy Gołdap Wydawać by się mogło, że każdy wie jaką rolę spełnia numer alarmowy 112 i kiedy należy go wybierać. Niestety, praktyka dowodzi, że wciąż możemy spotkać się z bezmyślnymi zachowaniami osób, które bezpodstawnie wzywają służby i angażują je do fikcyjnych zgłoszeń. Takie sytuacje miały ostatnio miejsce w powiecie gołdapskim.
- Dzięki właściwej reakcji sprzedawczyni gołdapscy policjanci pomogli bezpiecznie wrócić do domu 81-latkowi Po raz kolejny okazało się jak ważna jest właściwa reakcja na sytuacje, które napotykamy w naszym codziennym życiu. Właściwa reakcja społeczeństwa i skuteczna interwencja gołdapskich policjantów pozwoliła bezpiecznie wrócić do domu starszemu mężczyźnie.
- Jeden telefon może uratować życie W okresie zimowym policjanci sprawdzają miejsca gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Mundurowi apelują do mieszkańców aby natychmiast informować służby, gdy zauważą osobę potrzebującą. W piątek godną pochwały postawą wykazał się mieszkaniec, który szybko zareagował na widok mężczyzny śpiącego na ławce w parku. W obawie o jego życie i zdrowie natychmiast powiadomił Policję.
- Nie bądź obojętny! Jeden telefon lub kliknięcie może pomóc ocalić życie! Mróz jest śmiertelnym zagrożeniem dla osób pozostających w kryzysie bezdomności. Doskwiera im brak odpowiedniej odzieży, suchego schronienia i ciepłego posiłku. Policjanci przez cały okres chłodów sprawdzają miejsca, w których mogą gromadzić się takie osoby potrzebujące pomocy, której sami nie są w stanie sobie zorganizować. Jednak policjanci nie wiedzą o wszystkich takich miejscach i takich osobach. Dlatego tak ważna jest empatia ze strony innych i informacja przekazana do właściwych służb. Można ją przekazać za pośrednictwem numeru alarmowego 112 lub Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
- Rodzicu, pilnuj swojego dziecka! To Twój największy skarb! Lato w pełni, sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, urlopowe wyjazdy to zasłużony odpoczynek i przyjemne chwile, lecz dla rodziców i opiekunów, którzy wyjeżdżają z małymi dziećmi, powinny być także okresem wzmożonej uwagi.
- Zgłosił, że został pobity. Policjanci ustalili prawdziwą wersję zdarzenia i ukarali mężczyznę mandatem Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych za bezpodstawne wezwanie funkcjonariuszy Policji. 54-latek zgłosił, że został pobity. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce okazało się, że przebieg tego zdarzenia wyglądał zupełnie inaczej.
- Wzorowa postawa świadka i natychmiastowa interwencja policjantów Godna naśladowania reakcja jednego z mieszkańców oraz interwencja gołdapskich policjantów zapobiegła tragedii. Mężczyzna pod wpływem alkoholu leżał niedaleko rzeki. Policjanci apelują do wszystkich, aby reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne, które mogą znajdować się w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu.
- Symbol pokazywany dłonią „POMÓŻ MI”, który warto znać i zapamiętać Międzynarodowy znak HELP ME (POMÓŻ MI) jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub do kogoś całkowicie obcego. Informuje on o tym, że osoba go wykonująca jest ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, które jest zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.
- Dzięki prawidłowej reakcji zgłaszającej być może nie doszło do wychłodzenia osoby potrzebującej pomocy Chłodne dni mogą zagrażać osobom żyjącym w trudnych warunkach. Gołdapscy policjanci podczas codziennej służby kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Prosimy także mieszkańców o zgłaszanie niepokojących sytuacji związanych z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego. Prawidłowa reakcja zgłaszającej i szybkie działanie gołdapskich policjantów być może przyczyniła się do uratowania życia i zdrowia osoby pozostającej bez schronienia.
- Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 to międzynarodowy dzień, który co roku odbywa się 11 lutego. Jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku. Od tego momentu rozpowszechniana jest idea jednolitego numeru alarmowego.
- Nie przechodźmy obojętnie wobec osób narażonych na wychłodzenie Kiedy na dworze panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami, ale już teraz nie przechodźmy obojętnie wobec potrzebujących pomocy.