Dzięki prawidłowej reakcji zgłaszającej być może nie doszło do wychłodzenia osoby potrzebującej pomocy
Chłodne dni mogą zagrażać osobom żyjącym w trudnych warunkach. Gołdapscy policjanci podczas codziennej służby kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Prosimy także mieszkańców o zgłaszanie niepokojących sytuacji związanych z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego. Prawidłowa reakcja zgłaszającej i szybkie działanie gołdapskich policjantów być może przyczyniła się do uratowania życia i zdrowia osoby pozostającej bez schronienia.
Znaczne spadki temperatur, szczególnie w nocy, stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku, samotnych czy nieporadnych życiowo. Zagrożenie utraty życia dotyczy również osób nietrzeźwych, przebywających w nieogrzewanych pomieszczeniach czy na zewnątrz. Gołdapscy policjanci realizują działania, które ukierunkowanie są na pomoc takim osobom.
W czwartek (16.02.2023 r.) około godz. 16:00 czujna mieszkanka Gołdapi zadzwoniła na numer alarmowy i zgłosiła, że nietrzeźwy mężczyzna siedzi oparty o ścianę budynku na ulicy Słonecznej. Kobieta była wyraźnie zmartwiona, ponieważ mężczyzna nie ruszał się, a na zewnątrz było chłodno. Na miejsce natychmiast udali się gołdapscy policjanci. We wskazanym miejscu zastali leżącego, pijanego mężczyznę, który był lekko wychłodzony. Na szczęście tym razem pomoc przyszła na czas. Nie jest wykluczone, że reakcja zgłaszającej uratowała życie bezdomnego mężczyzny. Policjanci apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, które przebywają na zewnątrz. Takie osoby najczęściej z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają zimna, a są najbardziej narażone na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.
Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.
(md/kh)